Tihanyi levendulapalánta - Bartus Sándor őstermelő > Gyakran ismételt levendula kérdések

Gyakran ismételt levendula kérdések:

Levendula ültetéskor lehet használni geotextíliát, mulcsot vagy fóliát?

Igen, lehet.

Hogyan jut el hozzám a megrendelt levendula palánta?

A levendula palántákat futárszolgálattal is tudom küldeni és személyesen is átvehetők Tihanyban. Nagyobb rendelést ki tudok szállítani.

Mire van szüksége a levendulának? Hogyan lesz szép a levendulabokor?

A levendulának sok napfény és meleg kell, ha napsütéses helyre kerül, akkor biztosan szép lesz. Talajigénye nincsen. Akár szabadgyökeres-, akár cserepes levendulát ültet, az ültetés utáni első tavasszal és nyáron átmenetileg heti egy-két alkalommal öntözze a palántákat. A levendulabokrot MINDEN ÉVBEN KORÁN TAVASSZAL(MÁRCIUS) ERŐTELJESEN VISSZA KELL VÁGNI a zöld lomb felére, még mielőtt a friss hajtások megjelennének. Így a bokor új hatásokat hoz, folyamatosan megújul, több virágot hoz és szép kompakt lesz a lombja. A virágot egész évben le lehet vágni. A tápozást meghálálja, korán tavasztól a nyár közepéig lehet tápozni.
A nyár második felétől azonban nem szabad hajtatni, mert megfagyhat.

Hogyan kell ápolnom a levendulabokrot?

Minden kora tavasszal (március) vágja vissza a bokrot a felére. Ősszel nem vágjuk vissza a lombot, mert télen könnyebben megfagy. A levendulavirágot egész évben bármikor levághatja. Tápozni, trágyázni kora tavasztól a nyár közepéig lehet, a nyár második felétől már hajtassuk, mert megfagyhat. A tápot, trágyát több virággal hálálja meg. Locsolni az elültetést követő tavasszal és nyáron heti rendszerességgel kell, ha nem esik eső. A második éves levendulát már öntözni nem kell, de ha a heti egyszer megöntözzük, több virággal hálálja meg. Ritkábban öntözzünk, de akkor bőven. Ha van csapadék, ne öntözzünk.

Kell-e trágyáznom levendulaültetés előtt? A levendula talajigénye?

A levendulának különösebb talajigénye nincsen. Trágyázni nem kell feltétlenül, ha kap trágyát, akkor meghálálja, de sok energiát és pénzt nem érdemes a trágyába fektetni.

Kell öntözni a levendulát? Mennyi vizet szeret a levendula?

Akár szabadgyökeres-, akár cserepes levendulát ültet, az ültetés utáni első tavasszal és nyáron heti egy-két alkalommal öntözze a palántákat őszig, A második éves levendulabokor, ha már begyökeresedett a helyén, akkor már egy szárazságtűrő növény, melyet külön öntözni nem szükséges, de hetente 1-2 alkalommal nagy melegben meghálálja. Ne öntözze túl a bokrot, heti egy-két öntözésnél nagy melegben se kell több. Ha túl sokat és sokszor öntözik, akkor begombásodhat. Cserépbe ültetés esetén viszont rendszeresen öntözni kell. Nagy meleg esetén akár 1-2 naponta is meg kell locsolni.

Öntözőrendszerem van, árt ez a levendulának?

Nem árt, ha úgy állítja be, hogy a levendulabokor ne legyen minden nap eláztatva.

Fa alá is ültetnék levendulát, szabad? Hova kell ültetnem a levendulát?

Legalább fél napot tűzze a nap a levendulabokrot, ezért gyakorlatilag ültethető bárhova, még fa alá is, ha csak fél napig árnyékol a fa. Azonban az igazán jó hely a növénynek, ahol minél több napot kaphat.

Ültethetem erkélyre a levendulát?

Igen, minél nagyobb cserépbe vagy dézsába egy tövet. Ez fog majd elbokrosodni. Cserépbe ültetés esetén viszont rendszeresen öntözni kell. Nagy meleg esetén akár 1-2 naponta is meg kell locsolni.

Bevihetem a lakásba a levendulabokrot?

Nem, elpusztul a növény.

Hogyan kell teleltetni a levendulát? Télre vigyem be a lakásba a cserépbe ültetett levendulát?

Ne vigye be a lakásba, hagyja kint télen nyugodtan, a növény vegetálni fog, majd tavasszal újra kezd hajtani.
Tavasztól őszig frissen hajt és növekedik a levendulabokor, télen a nagy hidegben pedig vegetál.

Télen nem fagy ki a levendula?

Ha jó minőségű a palánta, akkor nem fagy ki, hanem vegetál, és tavasszal kezd el újból hajtani. De fontos megjegyeznem, hogy növényekről van szó, így 100 % garancia nincsen semmire. Éppen ettől (is) szép a dolog. Levendulapalántáim edzettek – szabadban nevelkedtek, nem fólia alatt, így télen-nyáron szabadban vannak -, így a fagyokhoz és a forrósághoz is hozzászoktak. Magyarország egész területén megélnek, a Kékestől az Alföldig.

Ültetés után mekkorák lesznek a levendula bokrok?

80-100 cm átmérőjű bokrok lesznek az elültetett levendulapalánták.

Mennyi idő alatt nő meg a levendulabokor?

3 év alatt éri el a maximális méretét, ekkor beszélünk kifejlett, 100% virághozamot hozó levendulásról. Évente megduplázza magát a levendulabokor. Első nyár végére 25-30 cm-, második nyár végére 50cm-, a harmadik nyár végére pedig 100cm átmérőjű bokrok lesznek a levendulapalántából.

Az ültetést követően hányadik évben hoz virágot a levendulapalánta?

Minden évben, így már az első évben is hoz virágot a levendula, de a virág mennyisége értelemszerűen a levendulabokor nagyságával lesz arányos. Évente kb. megduplázza a méretét a levendulapalánta, 3 év alatt éri el a maximális méretét, ami 80-100 cm átmérőt jelent. Az első évben 10-20% virághozam, a második évben 50% virághozam, míg a harmadik évben 100% virághozam várható.

Milyen tőtávolságra ültessem a levendulát?

1 levendulapalántából 1 méter átmérőjű bokor lesz 3 év alatt. 50 cm-ként ültetve levendula sövény lesz belőle, 100cm-ként ültetve kerek bokrok sorban. Nagyobb telepítés esetén az ültetési távolság: 150cm x 50cm-100cm. A 150 cm sorközzel minden levendula sor között lesz egy 50 cm ösvény, amit hagyni kell befüvesedni, és rendszeresen fűnyírózni kell. A sorban pedig lehet sövényt is kialakítani (50cm) vagy kerek bokrokat (100cm).

Mikor lehet ültetni a levendulapalántákat?

A szabadgyökereseket csak korán tavasszal és későn ősszel. A cserepeseket korán tavasztól késő ősszel bezárólag folyamatosan.

Hogyan kell elültetni a levendulapalántákat?

A szabadgyökeres levendula palántákat jól be kell iszapolni, és arra kell törekedni, hogy levegőmentesen tömörítsük meg a földet a gyökérzet körül, és minél mélyebbre kerüljön a gyökér. A cserepeseket egyszerűen ki kell venni a földlabdával együtt a cserépből és a földbe tenni. Akár szabadgyökeres-, akár cserepes levendulát ültet, az ültetés utáni első tavasszal és nyáron heti egy-két alkalommal öntözze a palántákat! Részletes szabadgyökeres ültetési leírást talál a „Levendula telepítés-ültetés” és a „Földlabdás és szabadgyökeres levendulatövek” oldalon.

Milyen előkészületek szükségesek a levendulaültetés előtt?

Szántás, boronálás, majd jöhet az ültetés. A kiskertbe ásóval vagy kerti kapagéppel lazítsa fel a földet, és már ültethet. 20 cm mélyen elég fellazítani a földet. Szabadgyökeres levendula ültetése esetén fontos, hogy a gyökereket levegőmentesen tudjuk elültetni, ezért itt különösen fontos, hogy finomra megmunkált talajba ültessen.

Az angol vagy a francia levendula a szebb? Mi a különbség az angol és a francia levendula között?

Van egy kevés különbség a két fajta között, de hogy melyik a szebb, azt ki-ki döntse el maga. A francia a sötétebb virágú, zöldebb lombozatú, úgy is mondhatnám, hogy a hagyományos, klasszikus levendula. Virágai kerekdedek, mélylilák. Az angolnak a virágzata dúsabb, virágai hegyesebbek, világosabb kékek, mint a francia fajtáé, lombozata ezüstösebb. Én mindkettőt kedvelem.

Mikor kell learatni a levendulavirágokat?

A levendula nyáron, júniusban virágzik. A virágzás közepén célszerű levágni, hogy az illata minél erősebb legyen.

Igaz, hogy a kicsi leánykám a Levendula keresztnevet kapta? :-)

NEM. :-)

Várom levendulapalánta megrendelését!

Gyakran ismételt levendula kérdések Gyakran ismételt levendula kérdések Gyakran ismételt levendula kérdések
Gyakran ismételt levendula kérdések Gyakran ismételt levendula kérdések Gyakran ismételt levendula kérdések
Gyakran ismételt levendula kérdések Gyakran ismételt levendula kérdések Gyakran ismételt levendula kérdések
Gyakran ismételt levendula kérdések Gyakran ismételt levendula kérdések Gyakran ismételt levendula kérdések

Jó szívvel linkajánlom: Magyar Rózsatársaság